Eye Tonuri de gri
Invert Mode Culori inversate
Link Linkuri subliniate
Keypad Navigare prin tastatură
Triangle Cursor negru
Triangle Cursor alb
Remove Circle Text mic
Add Circle Text mare
Refresh Resetare
Close Inchide
Call
Telefon: 022 289 034

„Prima vizită la bibliotecă – descoperim lumea prin lectură”

Elevii claselor I-i, fiind deja acomodați cu programul școlar, au pășit pentru prima dată pragul bibliotecii. În Casa Cărților copiii au aflat ce reprezintă ea – biblioteca, cum pot deveni cititori ai Bibliotecii Litterarum și cum se împrumută cărți la domiciliu. Pentru a stimula interesul elevilor pentru lectură, doamna bibliotecară Larisa Lisnic, împreună cu diriginții claselor primare Angela Răilean, Natalia Leahu și Oxana Ciobanu, au organizat diverse activități. Micilor exploratori le-a fost prezentată structura bibliotecii școlare (tipuri de cărți, ziare, reviste, modul lor de aranjare, vechimea lor etc.). Elevii au răsfoit cărți literare, dicționare, manuale și au făcut cunoștință cu regulile de păstrare a cărților împrumutate. Îndemnați de a deveni cititori fideli ai bibliotecii, micii și curioșii cititori au completat fișa de lectură și au savurat, citind pe roluri, povestea ”Comoara”. La final de activitate copiii au avut parte de „Coșulețul cu surprize” plin cu bilețele colorate care conțineau: întrebări, proverbe și zicători, precum și mesaje emoționante.

Activitatea ”Bine ați venit la bibliotecă!” a avut loc în cadrul proiectului de promovare a lecturii în școală, cu genericul ”Lectura – starea de veghe a neamului”.

biblioteca

Articole Recente